• David Alcorn

2021 Open Show


The Gordon Setter Club of Scotland

Open Show – 14 November 2021

RESULTS

Judge: Mr Colin Woodward (Wadeson)

Stewards: Mr Ben Joiner & Mr Gavin Ingram



Class: 1- MINOR PUPPY DOG

0 entries.


Class: 2- PUPPY DOG 1 entry.

1st 16 GAILIECH NGALYOD (Hogg)


Class: 3- JUNIOR DOG 1 entry.

1st 9 CLOS ERASMUS BLACK BUSINESS (IMP RUS) (Donald)


Class: 4- YEARLING DOG 1 entry.

1st 9 Clos Erasmus Black Business (Imp Rus)


Class: 5- NOVICE DOG 3 entries.

1st 9 Clos Erasmus Black Business (Imp Rus)

2nd 40 AMSCOT BRIEF ENCOUNTER (Sheilds)

Class: 6- GRADUATE DOG 3 entries.

1st 1 BALNAKEIL BEINN CORRADAIL OF BLAIRBELLES (Bell & Millar)

2nd 51 GAILIECH BARMSTONSON (Yates)

3rd 40 Amscot Brief Encounter


Class: 7- POST GRADUATE DOG 3 entries.

1st 27 LIRIC JUST THE TICKET (Miller)

2nd 24 YENNADON CALVAY JW (Millar & Scobie)

3rd 51 Gailiech Barmstonson


Class: 8- MID LIMIT DOG 2 entries.

1st 24 Yennadon Calvay JW (Millar & Scobie)


Class: 9- LIMIT DOG 3 entries.

1st 29 RHUM NIGHT LEGEND ShCM (Millar)

2nd 48 KATTANDALE CANTERBURY (AI) (Wrigley)

3rd 31 HERNWOOD NORTHERN ADONIS OF DULMAUR (Munro)


Class: 10- OPEN DOG 3 entries.

1st 15 SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW (Harker)

2nd 25 YENNADON BENRIACH JW (Millar)


Class: 11- VETERAN DOG 3 entries.

1st 28 BROOKES SHADOW MOVER VW (Millar)

2nd 20 SOMERLED GLEN URQUART (MacGregor)


Class: 12- FIELD TRIAL DOG

0 entries.


Class: 13- SPECIAL BEGINNERS DOG 1 entry.

1st 1 Balnakeil Beinn Corradail of Blairbelles

BEST DOG SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW (Harker)

RESERVE BEST DOG BALNAKEIL BEINN CORRADAIL OF BLAIRBELLES (Bell & Millar)

BEST PUPPY DOG GAILIECH NGALYOD (Hogg)

BEST VETERAN DOG BROOKES SHADOW MOVER VW (Millar)


Class: 14- MINOR PUPPY BITCH

0 entries.


Class: 15- PUPPY BITCH 3 entries.

1st 36 KINTALIS WINTER JASMINE (Rand)

2nd 49 GAILIECH IRIS GODDESS (Yates)

3rd 45 CHARTAN MAPLE MAYHEM (Thomas)


Class: 16- JUNIOR BITCH 4 entries.

1st 17 ORDETT LOVE ME DO AT KEASWOOD (Horn)

2nd 49 Gailiech Iris Goddess

3rd 10 CLOS ERASMUS ARABIAN NIGHT (IMP RUS) (Donald)

Res 2 MOSSCRIPT FINLAGGAN (Brown)


Class: 17- YEARLING BITCH 4 entries.

1st 47 KATTANDALE BLAC HIGHLANDER (AI) (Wrigley)

2nd 17 Ordett Love Me Do at Keaswood

3rd 10 Clos Erasmus Arabian Night (Imp Rus)

Res 34 ARDNADAM ALARANTH (Pearce)


Class: 18- NOVICE BITCH 8 entries.

1st 19 YENNADON CAOLILA OF MYRESIDE (Lloyd)

2nd 3 COLQUHALLY DAYDREAM (Caulfield)

3rd 6 LAINNIREACH HIGHLAND QUEEN (Cuthbertson)

Res 10 Clos Erasmus Arabian Night (Imp Rus)

VHC 34 Ardnadam Alaranth


Class: 19- GRADUATE BITCH 10 entries.

1st 32 PANTHERA BAD MEDICINE DULMAUR (Munro)

2nd 13 BALNAKEIL CREAG NA CAILLICH (Green)

3rd 4 POLLYSPARK QUEEN BEE (Collingborn)

Res 33 KRISADA ELIXIR FOR MIDNIGHT (Pallini)

VHC 19 Yennadon Caolila of Myreside


Class: 20- POST GRADUATE BITCH 3 entries.

1st 5 LAINNIREACH ANGELS SHARE (Cuthbertson)

2nd 33 Krisada Elixir for Midnight

3rd 19 Yennadon Caolila of Myreside


Class: 21- MID LIMIT BITCH 3 entries.

1st 26 BALNAKEIL CARN NA CRICHE (Millar)


Class: 22- LIMIT BITCH 2 entries.

1st 18 LIRIC JUST REMEMBER ME (Justice & Ford)

2nd 41 CLACORICK SCOTTISH LILT (Smith)


Class: 23- OPEN BITCH 2 entries.

1st 35 HERNWOOD SUMMER ECLIPSE AT KINTALIS (Rand)


Class: 24- VETERAN BITCH 2 entries.

1st 7 FORESTER’S XQUISITE LADY OF DARKMOOR AT LAINNIREACH (IMP DEU) (Cuthbertson)

2nd 14 LIGNUM MISS MOSSBERG FOR BALNAKEIL (Green)


Class: 25- FIELD TRIAL BITCH 3 entries.

1st 46 CHARTAN TREACLE TART JW (Thomas)


Class: 26- SPECIAL BEGINNERS BITCH

0 entries.


BEST BITCH LIRIC JUST REMEMBER ME (Justice & Ford)

RESERVE BEST BITCH PANTHERA BAD MEDICINE DULMAUR (Munro)

BEST PUPPY BITCH KINTALIS WINTER JASMINE (Rand)

BEST VETERAN BITCH FORESTER’S XQUISITE LADY OF DARKMOOR AT LAINNIREACH (IMP DEU) (Cuthbertson)




BEST IN SHOW SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW (Harker) RESERVE BEST IN SHOW LIRIC JUST REMEMBER ME (Justice & Ford) BEST OPPOSITE SEX IN SHOW LIRIC JUST REMEMBER ME (Justice & Ford) BEST PUPPY IN SHOW GAILIECH NGALYOD (Hogg) RESERVE BEST PUPPY IN SHOW KINTALIS WINTER JASMINE (Rand) BEST VETERAN IN SHOW FORESTER’S XQUISITE LADY OF DARKMOOR AT LAINNIREACH (IMP DEU) (Cuthbertson)

Recent Posts

See All

2018 Open Show

Location: Ravenstruther, Scotland. Judge: Donald McNeil (Barrabrae) Best in Show: Laurelhach Bemm. My thanks to the committee for a well organised show and my stewards for keeping things flowing alo

2017 Open Show

Location: Ravenstruther, Scotland. Judge: Craig Davidson (Glenquest). Best in Show: Benbuie Secret Agent. This has always been a favourite show to attend as an exhibitor and I was honoured to be invi