top of page
  • Alison

RESULTS FROM CHAMPIONSHIP SHOW TWO - SHARON PINKERTON




RESULTS FROM THE GORDON SETTER CLUB OF SCOTLAND

SHOW TWO – SHARON PINKERTON

 

BEST OF BREED SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW

DOG CC SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW

DOG RESERVE CC YENNADON BARRA JW SGWC

BITCH CC CH/INT/GER VDH CH AMSCOT LOVE IS IN THE AIR JW WW 18/21

BITCH RESERVE CC MELVIEW PHOENIX

BEST VETERAN SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW

BEST PUPPY CAFOTALIENA HEART OF A HERO

BEST SPECIAL BEGINNERS GAILIECH BARMSTONSON

 

CLASS 1 – BABY PUPPY BITCH

1ST HARLEY MANON LESCAUT YENNADON


CLASS 2 – MINOR PUPPY BITCH

1ST CHARTAN LITTLE BLACK DRESS

2ND CHARTAN KENZO FLOWERS

3RD CLOHASS ARDMADDY

4TH CAFOTALIENA ALL EYES ON ME


CLASS 3 – PUPPY BITCH

1ST CLOHASS ARDMADDY


CLASS 4 – JUNIOR BITCH

1ST BALNAKEIL CREAG RAINICH

2ND GAILIECH FRAISTHORPDOTTIR


CLASS 5 – YEARLING BITCH

1ST ARDNADAM HAZELNUT

2ND LAINNIREACH MADE IN HEAVEN

3RD ARDNADAM WILLOW COPPICE

4TH KELSNNOR FIREFLY


CLASS 6 – NOVICE BITCH

1ST ARDNADAM HAZELNUT

2ND MYRESIDE FLORAIDH


CLASS 7 – UNDERGRADUATE BITCH

1ST KRISADA ELICIR FOR MIDNIGHT

2ND MYRESIDE FLORAIDH


CLASS 8 – GRADUATE BITCH

1ST MYRESIDE NIAMH WITH CLACORICK

2ND CLOHASS DIAMOND BY MELVIEW

3RD CAFOTALIENE HELLO MY LOVE

4TH KINTALIS WINTER JASMINE

VHC ARDNADAM ALARANTH


CLASS 9 – POST GRADUATE

1ST MYRESIDE NIAMH WITH CLACORICK

2ND YENNADON HIGHLAND HEIDI

3RD KELSNNOR KISSING DYNAMITE


CLASS 10 – MID LIMIT BITCH

1ST MOONGLADE LILY MAE MAGIC

2ND COTTONSTONE EVERGREEN WITH CAFOTALIENA


CLASS 11 – LIMIT BITCH

1ST MELVIEW PHOENIX

2ND ORDETT LOVE ME DO AT KEASWOOD JW

3RD KATTANDALE BLACK HIGHLANDER (AI)

4TH LIRIC JUST REMEMBER ME

VHC PANTHERA BAD MEDICINE DULMAUR (IMP POL)


CLASS 12 – OPEN BITCH

1ST SH CH GLENQUIN PHOENIX

2ND BRYERDALE QOOKABURRA (AI)

3RD BALNAKEIL CREAG NA CAILLICH

4TH LAINNIREACH ANGELS SHARE

VHC YENNADON CAOLILA OF MYRESIDE


CLASS 13 – CHAMPION BITCH

NO ENTRIES


CLASS 14 – VETERAN BITCH

1ST HERNWOOD SUMMER ECLIPSE AT KINTALIS

2ND DUNFIONN SANDA FOR GAILIECH JW

3RD CLACORICK SCOTTISH LILT

4TH PARADISE FINAL FANTASY

VHC YENNADON CAOLILA OF MYRESIDE


CLASS 15 – SPECIAL VINTAGE BITCH

1ST MOSSCRIPT STRATHISLA


CLASS 16 – FIELD TRIAL BITCH

1ST CH/INT/GER VDH CH AMSCOT LOVE IS IN THE AIR JW WW 18/21


CLASS 17 – SPECIAL BEGINNERS BITCH

1ST GAILIECH FRAISTHORPDOTTIR

 

CLASS 18 – BABY PUPPY DOG

1ST HERO MAJESTIC MANON LESCAUT YENNADON (IMP CZE) TAF


CLASS 19 – MINOR PUPPY DOG

1ST CAFOTALIENA HEART OF A HERO


CLASS 20 – PUPPY DOG

1ST CAFOTALIENA HEART OF A HERO


CLASS 21 – JUNIOR DOG

1ST RONALDSBILL TRAILER BLAZE AT BRIDGEMERE

2ND LOURDACE LAST HURRAG TO LOCHANSVUE


CLASS 22 – YEARLING DOG

1ST FORRESTER’S NORTHERN LIGHT OF DARKMOOR AT MUCKHART JW (IMP DEU)

2ND FORESTER’S NORTHERN HUNTER OF DARKMOOR WITH GADIEBURN (IMP DEU) JW

3RD KRISADA NOT IN KANSAS


CLASS 23 – NOVICE DOG

1ST RONALDSBILL TRAIL BLAZER AT BRIDGEMERE


CLASS 24 – UNDERGRADUATE DOG

1ST KRISADA NOT IN KANSAS


CLASS 25 – GRADUATE DOG

ABSENT


CLASS 26 – POST GRADUATE DOG

1ST AMSCOT AIR APPARENT

2ND HERNWOOD WIZARD OF OZ JW

3RD GLENMAURANGI FALCON AT CALMERELL


CLASS 27 – MID LIMIT DOG

1ST PARADISE PICKING PARSELY AT BRIDGEMERE

2ND GAILIECH BARMSTONSON

3RD AMSCOT BRIEF ENCOUNTER

4TH CLOS ERASMUS BLACK BUSINESS OF LOCHANSVUE (IMP RUSS)

VHC GLENMAURANGUI FALCON AT CALMERELL


CLASS 28 – LIMIT DOG

1ST LUDSTAR MACCABEE AT GLENQUIN (IMP ITA)

2ND BALNAKEIL BEINN CORRADAIL OF BLAIRBELLES

3RD COLQUHALLY MAJOR TOM

4TH YENNADON CALVAY

VHC LIRIC JUST THE TICKET


CLASS 29 – OPEN DOG

1ST HERNWOOD NORTHERN ADONIS OF DULMAUR

2ND KATTANDALE CANTERBURY (AI)


CLASS 30 – CHAMPION DOG

NO ENTRIES


CLASS 31 – VETERAN DOG

1ST SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW

2ND SH CH YENNADON BENRIACH JW ShCEX

3RD HERNWOOD BOSTON HIGH FLYER

4TH RHUM NIGHT LEGEND ScCM VM


CLASS 32 – SPECIAL VINTAGE DOG

1ST YENNADON REISS SGWC


CLASS 33 – FIELD TRIAL DOG

1ST YENNADON BARRA JW SGWC

2ND YENNADON REISS SGWC


CLASS 34 – SPECIAL BEGINNERS

1ST GAILIECH BARMSTONSON

 

CLASS 35 – BRACE

1ST MISS N C & MISS C HARDY

2ND MR W & MRS B L SMITH

3RD MISS W MCQUILLAN

4TH MS M J HALLIDAY

VHC MISS J PALLINI


CLASS 36 - TEAM

1ST MR H & MRS M MILLER

Recent Posts

See All

OPEN SHOW CRITIQUE- MR PAUL JOHNSTON

The Gordon Setter Club Scotland Open Show 11th November 2033 Can I start by thanking the club’s committee members, in particular Alison and David for the very warm Scottish welcome I received on arriv

Комментарии


bottom of page