top of page
  • Alison

RESULTS - CHAMPIONSHIP SHOW ONE - LYNNE JAMIESON

Updated: Jul 5






RESULTS FROM GORDON SETTER CLUB OF SCOTLAND

SHOW ONE – LYNNE JAMIESON

 

BEST OF BREED SC CH FLAXHEATH TOP MODEL AT GLENMAURANGI

DOG CC – SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW

RESERVE DOG CC – SH CH NEPTUNE SEA

BITCH CC SC CH FLAXHEATH TOP MODEL AT GLENMAURANGI

RESERVE BITCH CC ORDETT LOVE ME DO AT KEASWOOD JW

BEST VETERAN SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW

BEST PUPPY FLAXHEATH COVER GIRL

BEST SPECIAL BEGINNERS KELSNOR FIREFLY

 

CLASS 1 – BABY PUPPY

1ST HERO MAJESTIC MANON LESCAUT YENNADON(IMP CZE)TAF


CLASS 2 – MINOR PUPPY DOG

1ST HERNWOOD ROCKET MAN

2ND CAFOTALIENA HEART OF A HERO


CLASS 3 – PUPPY DOG

1ST HERNWOOD ROCKET MAN

2ND CAFOTALIENA HEART OF A HERO


CLASS 4 – JUNIOR DOG

1ST RONALDSBILL TRAIL BLAZER AT BRIDGEMERE

2ND LOURDACE LAST HURRAH TO LOCHANSVUE


CLASS 5 – YEARLING DOG

1ST FORESTER’S NORTHERN LIGHT OF DARKMOOR AT MUCKHART  (IMP DEU) JW

2ND FORESTER’S NORTHERN HUNTER OF DARKMOOR WITH GADIEBURN (IMP DEU) JW

3RD KRISADA NOT IN KANSAS


CLASS 6 – NOVICE DOG

1ST HERNWOOD ROCKET MAN

2ND RONALDSBILL TRAIL BLAZER AT BRIDGEMERE


CLASS 7 – UNDERGRADUATE DOG

1ST KRISADA NOT IN KANSAS


CLASS 8 – GRADUATE DOG

1ST FORESTER’S NORTHERN LIGHT OF DARKMOOR AT MUCKHART  (IMP DEU) JW


CLASS 9 POST GRADUATE DOG

1ST HERNWOOD WIZARD OF OZ JW

2ND AMSCOT AIR APPARENT

3RD GLENMAURANGI FALCON AT CALMERELL


CLASS 10 – MID LIMIT DOG

1ST PARADISE PICKING PARSLEY AT BRIDGEMERE

2ND AMSCOT BRIEF ENCOUNTER

3RD GLENMAURANGI FALCON AT CALMERELL

4TH GAILIECH BARMSTONSON

VHC CLOS ERASMUS BLACK BUSINESS OF LOCHANSVUE (IMP RUSS)


CLASS 11 – LIMIT DOG

1ST YENNADON CALVAY JW

2ND LUDSTAR MACCABEE AT GLENQUIN (IIMP ITA)

3RD COLQHALLY MAJOR TOM

4TH BALNAKEIL BEINN CORRADAIL OF BLAIRBELLES

VHC LIRIC JUST THE TICKET


CLASS 12 – OPEN DOG

1ST SH CH GLENMAURANGI MANDALORIAN JE


CLASS 13 – CHAMPION DOG

SH CH HERNWOOD NEPTUNE SEA


CLASS 14 – VETERAN DOG

1ST SH CH HERNWOOD ACHILLES AT ETTRICK JW

2ND HERNWOOD NORTHERN ADONIS OF DULMAUR

3RD SH CH YENNADON BENRIACH JE ShCM

4TH HERNWOOD BOSTON HIGH FLYER

VHC RHUM NIGHT LEGEND ShCM VM


CLASS 15 – SPECIAL VINTAGE DOG

1ST YENNADON REISS SGWC


CLASS 16 – FIELD TRIAL DOG

1ST YENNADON BARRA JW SGWC

2ND YENNADON REISS SGWC


CLASS 17 – SPECIAL BEGINNERS DOG

1ST GAILIECH BARMSTONSON

 

CLASS 18 – BABY PUPPY BITCH

1ST HARLEY MANON LESCAUT YENNADON


CLASS 19 – MINOR PUPPY BITCH

1ST FLAXHEATH COVER GIRL

2ND CAFOTALIENA ALL EYES ON ME

3RD HERNWOOD ETERNAL FLAME

4TH CHARTAN LITTLE BLACK DRESS

VHC CLOHASS ARDMADDY


CLASS 20 – PUPPY BITCH

1ST HERNWOOD ETERNAL FLAME

2ND CLOHASS ARDMADDY


CLASS 21 – JUNIOR BITCH

1ST BALNAKEIL CREAG RAINICH

2ND GAILEICH FRAISTHORPDOTTIR


CLASS 22 – YEARLING BITCH

1ST KELSNNOR FIREFLY

2ND ARDNADAM WILLOW COPPICE

3RD ARDNADAM HAZELNUT


CLASS 23 – NOVICE BITCH

1ST ARDNADAM HAZELNUT

2ND HERNWOOD ETERNAL FLAME


CLASS 24 – UNDERGRADUATE BITCH

1ST KRISADA ELIXIR FOR MIDNIGHT


CLASS 25 – GRADUATE BITCH

1ST CAFOTALIENA HELLO MY LOVE

2ND CLOHASS DIAMOND BY MELVIEW

3RD MYRESIDE NIAMH WITH CLACORICK

4TH KINTALIS WINTER JASMINE

VHC MOONGLADE SCOTTISH QUINE AT SWANLEY


CLASS 26 – POST GRADUATE BITCH

1ST YENNADON HIGHLAND HEIDI

2ND MYRESIDE NIAMH WITH CLACORICK

3RD MOONGLADE SCOTTISH QUINE AT SWANLEY

4TH KELSNNOR KISSING DYNAMITE


CLASS 27 – MID LIMIT BITCH

1ST MOONGLADE LILY MAE MAGIC

2ND COTTONSTONES EVERGREEN WITH CAFOTALIENA


CLASS 28 – LIMIT BITCH

1ST ORDETT LOVE ME DO AT KEASWOOD JW

2ND MELVIEW PHOENIX

3RD HERNWOOD GIN FIZZ JW

4TH PANTHERA BAD MEDICINE DULMAUR (IMP POL)

VHC LIRIC JUST REMEMBER ME


CLASS 29 – OPEN BITCH

1ST SH CH FLAXHEATH TOP MODEL AT GLENMAURANGI

2ND SH CH GLENQUIN PHOENIX

3RD BRYERDALE QOOKABURRA (AI)

4TH LAINNIREACH ANGELS SHARE

VHC BALNAKEIL CREAG NA CAILLICH


CLASS 30 – CHAMPION BITCH

NO ENTRIES


CLASS 31 – VETERAN BITCH

1ST HERNWOOD SUMMER ECLIPSE AT KINTALIS

2ND DUNFIONN SANDA FOR GAILIECH JW

3RD BALNAKEIL CARN NA CRICHE

4TH PAARADISE FINAL FLING

VHC CLACORICK SCOTTISH LILT


CLASS 32 – SPECIAL VINTAGE

1ST MOSSCRIPT STRATHISLA


CLASS 33 – FIELD TRIAL BITCH

1ST CH/INT/GER VDH CH AMSCOT LOVE IS IN THE AIR JW WW 18/21


CLASS 34 – SPECIAL BEGINNERS

1ST KELSNOR FIREFLY

2ND GAILIECH FRAISTHORPDOTTIR

 

CLASS 35 – BRACE

1ST MISS N C & MISS C HARDY

2ND MR W & MRS B L SMITH

3RD MS M J HALLIDAY

4TH MR H & MRS M MILLER

VHC MISS J PALLINI

 

CLASS 36 - TEAM

1ST MR H & MRS M MILLER

Recent Posts

See All

OPEN SHOW CRITIQUE- MR PAUL JOHNSTON

The Gordon Setter Club Scotland Open Show 11th November 2033 Can I start by thanking the club’s committee members, in particular Alison and David for the very warm Scottish welcome I received on arriv

Comments


bottom of page