Home

The Club

The Breed

Health

Results

Our use of cookies

This website uses cookies for analytics, these contain no personally identifiable information. By using this website you agree that we can place these types of cookies on your device.


Contact Us

president@gordonsetterclubofscotland.co.uk

vp@gordonsetterclubofscotland.co.uk

secretary@gordonsetterclubofscotland.co.uk


Copyright Gordon Setter Club of Scotland 2016 - All rights reserved

Home The Club The Breed Events Results 2018 Results Health Useful Information

Class 1 MP Dog               No entries

Class 2 PD 5

1:  Harker  Hernwood Achilles At Ettrick   Best Puppy Dog & Best Puppy in Show

2  : Sandiford & Lewis  Hernwood Apollo

3 :  Munro Hernwood Northern Adonis Of Dulmaur

Res :  Parker-Smith & Tuer Lignum Evolution

VHC  : Palliser Lignum Black Shadow


Class 3 Junior D  7

1  :   Harker  Hernwood Achilles At Ettrick

2 :   Millar  Yennadon Benriach

3  :  Munro  Hernwood Northern Adonis Of Dulmaur

Res :  Graham  Balnakeil Beinn Lair At Lingstubbs

VHC : Hudson  Longrow Bohemian Rhapsody At Robvale


Class 4 Y D    4

1 : Melville   Tsruhnova Tumnus JW     

2 : Knight   Benbuie Thorntree

3 : Millar  Yennadon Benriach

Res : Cuthbertson   Lainnireach Surpise


Class 5  N D  4

1 :  Harker   Hernwood Achilles At Ettrick  Best Novice

2 :  Danks  Kintalis Winter Ice Diamond

3 :  Palliser  Lignum Black Shadow

Res : Hudson  Longrow Bohemian Rhapsody At Robvale

Class 6  UG D    2

1 : Munro  Hernwood Northern Adonis Of Dulmaur

2 : Palliser   Lignum Black Shadow


Class 7 G D  3

1 : Melville   Tsruhnova Tumnus JW

2 : Munro  Hernwood Man O’War From Dulmaur

3 : Danks   Kintalis Winter Ice Diamond



Class 8 PG D  5  (1 abs)

1 : Ford   Liric Fusilier With Shillay JW ShCM   Best Postgraduate

2 : Ashton   Yennadon Renaissance With  Gadieburn

3 : Sinclair   Lachmohr Serendipity For Siochal (IMP HRV)

Res :  Miller   Rhum Night Legend



Class 9 ML D   7  (2 abs)

1 : Horn   Lignum Master Marlin At Keaswood  JW   Best Mid Limit

2 : Ashton   Yennadon Renaissance With  Gadieburn

3 ; MacGregor   Somerled Glen Urquart

Res : Miller   Brookes Shadow Mover

VHC : Shields    Florcott Inchtavannach Lad






Class 8 L D      8   (1 abs)

1 : Burke   Ecameadow The Explorer

2 : Warren   Benbuie Secret Agent JW

3 : Graham   Clohass Killie Crankie

Res : Robson   Liric For Your Eyes Only By Yohenoak JW

VHC : Poynter   Hernwood Prince of Thieves JW


Class 11 O D  2

1 : Ness   Liric Souvenir JW     Best Open

2 : Collins-Pitman & Anderson   Black Mystery Phantom Of The Opera By Amscot (IMP CHE)


Class 12 CH D  2

1 : Ivaldi     SH CH /ITA/INT CH Ludstar Frederick Frankenstein  DCC,  BIS &  Best Champion

2 :Halliday    CH Yennadon The Druid JW


Class 13 V D    4 (1 abs)

1 : Robson   SH CH Laurelhach Limited  Edition At Yohenoak      Best Veteran

2 : Danks   Liric Tuxedo Rag

3 : Pearce   Ardnadam Red Kite

Class 14 SV D    2    ( 1 abs)

1 : Halliday    CH Yennadon The Druid  JW    Best Vintage

2 : Smith   Yennadon Carrick Of Clacorick

Class 15  FT D  2  ( 1 abs)

1 : Halliday   Yennadon Reiss

Class 16  SB D 1

1 : Parker-Smith & Tuer   Lignum Evolution


Class 17 MP B    2

1 : Tillett  Finnniche Fairtricked

2 : Sandiford   Hernwood Buffy Summers


Class 18 PB    4

1 : Davies   Hernwood  Athena At Herrera   Best Puppy Bitch

2 : Sandiford   Hernwood Aphrodite

3 : Marsh  Lignum Black Lightning At KIlnrae

4 : Sandiford  Hernwood Buffy Summers


Class 19  J B      7   (1 abs)

1 : Collins –Pitman  Amscot Love Is In The Air JW   RCC

2 : Ackerley-Kemp  Yennadon Glenlossie

3 : Davies  Hernwood  Athena  At  Herrera

Res : Lloyd  Yennadon Caolla Of Myreside

VHC : Millar  Balnakeil Carn Na Criche